Programjaink

Léleköntő Program

Léleköntő programunk legfőbb célkitűzése, hogy minél komplexebb és intenzívebb megsegítést nyújtsunk az autizmusban érintett gyermekeknek és az őket nevelő családoknak. A 2018/2019-es évben 30 családdal dolgozhattunk együtt.

Mottónk és fő vezérelvünk: „Alkossunk közösen gondolkodó, tettre kész csoportokat az autizmussal élő gyermekek köré, hogy a fejlesztésen túl a család is segítséget kaphasson”

Komplex programunkban a gyermekek számára heti három alkalommal intenzív terápiás napot tartottunk, ahol egyéni, és csoportos fejlesztések keretein belül, a szociális-kommunikációs készségek fejlesztése mellett mozgásuk ügyesítésére is kiemelten figyeltünk.

Meggyőződésünk, hogy a gyermek fejlődésében akkor tudunk elérni változást, ha az őt körülvevő család is elegendő megsegítést kap. Ezért programunkban lehetőséget biztosítottunk a rendszeres konzultációra, mentálhigiénés tanácsadásra. Az intenzív napjainkon egyetemista gyógypedagógus hallgatók segédterapeutaként, állandó jelenlétükkel segítették a rájuk bízott gyermeket. Munkánk további fontos mozzanata az úgynevezett shadow („árnyék” azaz segédterapeuták) képzése, koordinálása, segítése volt. A gyermekek jelentős része integráltan, többségi óvodába jár, ahol hatalmas segítséget jelent számukra egy segítő jelenléte.

A komplex programon kívül ambulánsan is ellátunk gyermekeket. Az egyéni fejlesztés keretein belül mozgásfejlesztést, finommotoros fejlesztést, zenei interakciós és autizmus specifikus terápiát szolgáltattunk, valamint 2018 februárjában elindult szociális-kommunikációs csoportunk is három kisgyermek részvételével.


Never Give Up Gospel Kórus

A Never Give Up 40 sérült fiatalból álló gospel kórus, amely a 2012 október- december közötti időszakban castingok útján állt össze, és 2013 január elejétől kezdte meg működését. A kórus 2013 áprilisában, Nick Vujicic, a végtagok nélkül született motivációs tréner és prédikátor magyarországi előadásain mutatkozott be először a nagyközönség előtt, hatalmas sikerrel.

Vannak olyan sérült fiatalok, akik nagyon jó hangi adottsággal rendelkeznek, viszont egyedül nehezen vagy egyáltalán nem állnak ki a színpadra a nagy közönség elé. Hogy félelmeik miatt tehetségük ne vesszen el, a legjobb megoldás a Never Give Up Gospel kórus tagjává válni. A kórus tagjai a megalakulás óta rendszeresen próbákat tartanak, számos sikeres fellépésen vannak túl. Minden évben jelentős esemény a kórus számára a Nemzeti Színházban, a Fogyatékos Emberek Világnapjához kapcsolódóan megrendezett gálaesten való fellépés, ugyancsak emlékezetes volt 2016 szeptemberében a Nick Vujicic második magyarországi látogatásakor tartott előadásokon adott koncert.

A tagok folyamatosan fejlesztik hangi adottságukat, színpadi megjelenésüket, alakítják a műsortervet, bővítik repertoárjukat. A kórus eddigi fellépései és a csapatmunka nagyon eredményes, egyre jobban fejlődik, folyamatosan halad az újabb sikerek felé.

Integrált táborok

Alapítványunk 1999 óta, a Prohászka Ottokár Gimnáziummal való együttműködés keretében kezdte meg integrált művészeti táborok szervezését. Ezekben a táborokban eleinte a középiskolás diákok és értelmileg akadályozott fiatalok vettek közösen részt. Az évek során a tábor résztvevőinek köre és száma folyamatosan bővült, ma már egyetemisták és hátrányos helyzetű, vidéki roma gyerekek és fiatalok is a tábor résztvevői közé tartoznak. A tábor programját művészeti előadások, kézműves foglalkozások, személyiségfejlesztő programok színesítik. A programok mellett a tábor egyik fontos célja, hogy a résztvevők gyakorolják a toleranciát, megtanulják egymás, a másság elfogadását.

Jobb velünk a világ programsorozat

A szemléletváltásra ösztönző jótékonysági rendezvény szervezésében 2008 óta veszünk részt. A program december harmadikához, a Fogyatékos Emberek Világnapjához kapcsolódik.

A Jobb Velünk a Világ! program legfontosabb célja, hogy a fogyatékkal élő emberek munkába állását segítse és szemléletváltást érjen el a társadalomban a sérült emberekkel kapcsolatosan.

A rendezvény gálaestjét 2014 óta a Nemzeti Színházban tartjuk meg, ahol már hagyományosan fellép a Never Give Up gospel kórus és együtt lépnek színpadra fogyatékkal élő és „ép” vendégművészek. Ugyanezen a napon a budapesti Barba Negra klubban általános iskolások részvételével szemléletformáló napot tartunk, ahol a tanulók találkozhatnak a kerületben munkálkodó sérült embereket támogató civil szervezetekkel, beleláthatnak a fogyatékkal élők mindennapjaiba, problémáiba.

Ennek a rendezvénysorozatnak a záróakkordjaként szintén a Barba Negra klubban tartunk hagyományosan koncertet a Nemadomfel Együttessel közösen.

Vidéki programok

A Katakomba Művészeti Műhely Alapítvány több éve részt vesz az észak-magyarországi régióban művészeti és élményterápiás programok szervezésében a Nem Adom Fel Alapítvánnyal közösen. Ezeket a programokat az ott élő hátrányos helyzetű emberek bevonásával valósítjuk meg.

Alapítványunk folyamatosan szervez az edelényi kistérségben lévő Szendrőládon és a környező falvakban fejlesztő foglalkozásokat, kulturális, művészeti előadásokat, kézműves foglalkozásokat, személyiségfejlesztő programokat, mindezt budapesti fogyatékossággal élő fiatalok részvételével. A programok szervezésében rendszeresen együttműködünk egy helyi civil szervezettel, a Szendrőládi Népfőiskolai Egyesülettel.

Több alkalommal rendeztünk sikeres falunapot szerveztünk Szendrőládon, ahol a falu lakossága színvonalas zenés és szórakoztató programokon vehetett részt. Velünk tartottak az Alapítványunkhoz önkéntesként csatlakozó fogyatékkal élők, és szociális területen dolgozó önkénteseink, zenészek, művészek is.

Programjaink a Nem Adom Fel Alapítvánnyal közös gondozásban valósulnak meg.